Viscerální tuk- jak se ho zbavit?

17.02.2021

Tělesný tuk viditelný na první pohled v oblasti rukou, břicha, hýždí a nohou bychom mohli označit jako přebytečný tuk.

Určité procento tělesného tuku má každý člověk bez ohledu na tělesnou hmotnost.

Tělesný tuk, který je zdraví nebezpečný, však vidět není. Jedná so o tzv. viscerální tuk a právě tento může ohrozit každého bez ohledu na tělesnou hmotnost.

Podkožní a viscerální tuk - hlavní rozdíly

Než se vrhneme na detailního vysvětlení, co to ten obávaný viscerální tuk vlastně je, povíme si nejprve něco o tělesném tuku všeobecně.

Dívat se na něj opovržlivě jako na něco nežádoucího, špatného a nepěkného je chybné, protože určitý podíl tělesného tuk je pro lidské zdraví zcela zásadní.

 Tělesný tuk v lidském organismu zastává důležité funkce:

  • Ochranná funkce
  • Izolace tělesného tepla
  • Zásobárna energie a některých vitamínů rozpustných v tucích
  • Ochrana před zraněním

Je třeba zdůraznit, že hovoříme pouze o určitém podílu tělesného tuku a v žádném případě neobhajujeme tělesnou nadváhu nebo dokonce obezitu.

Pokud je tuku více, než je třeba, začne se ukládat na viditelných i neviditelných místech.

Platí však, že přebytečný tělesný tuk je vždy nebezpečný a vždy zvyšuje riziko různých onemocnění.

V zásadě rozlišujeme dva typy tělesného tuku - podkožní a viscerální. Jeden z nich je mnohem nebezpečnější.

Zmínit je třeba ještě esenciální tuk, který je potřeba k normálním fyziologickým funkcím, u žen se nachází zejména na prsou, děloze a dalších pohlavních orgánech.

Podkožní tuk

Jak už je z názvu patrné, podkožní tuk se ukládá přímo pod kůží.

Je k životu nutný, protože je zdrojem energie, vitamínů a zastává důležitou ochrannou roli například při různých onemocnění.

V případě přebytečného množství však podkožní tuk vytváří neestetické ložiska kolem celého těla, nejvíce pak v oblasti břicha, hýždí a stehen. Lidově se jim říká "špeky a faldy".

Množství podkožního tuku lze relativně jednoduše změřit, hodnota se udává v procentech (Procentuální podíl tělesného, ang. Body fat percentage, používá se zkratka PBF).

Vysoké procento značí nadváhu až obezitu, špatnou fyzickou kondici, zvýšené riziko vzniku srdečně cévních onemocnění apod.

Dobré však není ani příliš nízké procento tělesného tuku.

Různé hodnoty podkožního tuku PBF:

Ženy

Muži

Esenciální tuk

10-13 %

2-5 %

Sportovci

14-20 %

6-12 %

Zdatní jedinci

21-24 %

13-16 %

Přijatelné procento tuku

25-30 %

17-21 %

Nadváha

31-39 %

22-29 %

Obezita

40 % a více

30 % a více

Viscerální tuk (útrobní, vnitřní, aktivní, nitrobřišní)

Viscerální tuk už tak žádoucí není a to i přesto, že není na první vidět, ani jej nelze nahmatat tak jako přebytek podkožního tuku.

Viscerální tuk však netrápí pouze lidi s nadváhou, protože není nijak závislý na množství podkožního tuku, ale spíše na celkovém životním stylu, pohybové aktivitě a stravování.

Co je viscerální tuk?

Viscerální tuk je bílá tuková tkáň, která se hromadí kolem důležitých vnitřních tělesných orgánů v břišní dutině, vyplňuje různé dutiny a v nadměrném množství se objevuje také v místech, kde není žádoucí.

Viscerální tuk je často považován za samostatný orgán, který v nadměrném množství začíná vylučovat hormony a zánětlivé látky.

Tuk, který se ukládá kolem orgánů, způsobuje nadměrnou tvorbu protizánětlivých látek a to vede ke vzniku zánětu.

Viscerální tuk je velmi nebezpečný a zbavíte se ho správným stravováním a pohybem! Proto, hýbejte se jakkoli a kdykoli je to možné. Chůze, schody a nebo cílené cvičení to vše vám pomůže při boji s viscerálním tukem a nadváhou. A navíc se budete udržovat stále mladé.